robotika

BBC micro:bit ve škole

O malé šikovné destičce BBC micro:bit jste se mohli dočíst v e-Molu č. 11. Vznikal v letech 2014–2015 jako učební pomůcka s potenciálem přesměrovat mládež od pasivní konzumace obsahu k tvůrčí činnosti. Velmi brzy se ukázalo, že velice předčil očekávání. Pojďme se nyní podívat na konkrétní využití micro:bitu ve škole...

Stavíme m-BITBEAM modul napájení

Při stavbě různých „robotických“ konstrukcí ze stavebnice m-BITBEAM  můžeme narazit na problém související s napájením motorů a potřebou „vypínače“ robota. My jsme se s žáky dostali do tohoto stavu poté, co jsme začali připravovat soutěžního robota. Vypínání prostým vytažením souosého konektoru z Arduina by dle pravidel neprošlo.

Počítač ve škole 2019

Konference Počítač ve škole je již klasickým setkáním učitelů, kteří mají zájem o poznatky a zkušenosti s využíváním digitálních technologií ve výuce. Tradičně se konference koná na Gymnáziu Vincence Makovského se sportovními třídami v Novém Městě na Moravě v čase před Velikonocemi. V letošním roce šlo již o 16. ročník této akce plné inspirace v podobě přednášek, workshopů i firemních stánků...

e-Mole č. 11

e-Mole číslo 11 je tu!

A zase ti roboti…

Také máte pocit, že se nám ve školství poslední dobou roztrhnul pytel s roboty? Já tedy ano. Snad každá firma, která dodává školní učební pomůcky, má najednou v nabídce nějakého toho robota, nejlépe v názvu doplněného takovými slovy jako „výukový“, „interaktivní výukový“ či dokonce „výuková platforma“. U jiných prodejců pak alternativně najdeme označení „edukační“, „interaktivní edukační“ a „edukační platforma“, což je patrně pro někoho více „in“. A aby toho nebylo málo, jsme „masírováni“ hesly jako „robot do každé třídy“, „každému žákovi osobního robota“ či „jeden robot pro každé dítě“.

e-Mole č. 9

e-Mole číslo 9 je tu!

Počítač ve škole přede dveřmi…

Zdá se to nemožné, ale je to tak. Jako by to bylo včera – a už opět jsou před námi Velikonoce, a tím pádem také konference Počítač ve škole  v Novém Městě na Moravě, kam jistě řada z vás, našich čtenářů, zamíří. Pojedete tam? Ano? Tak to se určitě uvidíme. Já se každoročně na tuto konferenci velice těším. Pro mne je to taková aktivní relaxace. Pokaždé se zájmem sleduji, kolik mají učitelé skvělých nápadů, materiálů a neocenitelných zkušeností, o které se rádi podělí s ostatními.

e-Mole č. 7-8

e-Mole číslo 7-8 je tu!

Na to vezmi GIS!

Na závěr roku 2016 jsme se poněkud hlouběji ponořili do tematiky skryté pod zkratkou GIS. Když zadáme tato tři písmenka do webového vyhledávače Google, hned na prvním místě je odkaz, kterému vévodí nadpis Geografický informační systém a vede na Wikipedii. Další odkazy v seznamu zahrnují v různých obměnách slova jako mapový portál, mapy, výzkum, analýza, geologie, doprava, rozvoj, katastr a mnoho dalších. Geografické informační systémy totiž promlouvají do našeho života stále více. Často si to neuvědomujeme nebo to ani netušíme.

Robotická stavebnice m-BITBEAM

m-BITBEAM - konstrukční robotická programovatelná stavebnice

m-BITBEAM je konstrukční a prototypovací stavebnice, která vychází z Bitbeam konceptu a přidává řadu speciálních dílků, jako jsou různá kola, držáky, krabičky apod. Elektronická programovatelná část stavebnice je založena na běžně dostupném Arduinu a jeho velkém „ekosystému“ různých čidel a modulů.

e-Mole č. 6

e-Mole číslo 6 je tu!

Září se pomalu blíží…

Jsou tu prázdniny a s nimi zasloužený odpočinek od školního roku. Někteří vyrazí do dalekých krajin, jiní putují po naší republice a další zůstanou třeba doma na zahrádce. Ať už zamíříte o prázdninách kamkoli, můžete ve volných chvílích nahlédnout do dalšího čísla e-Molu. Pojďme se podívat, co vás na následujících stránkách čeká…
Pokud se chcete poněkud prázdninově odreagovat, doporučuji zaměřit pozornost na první díl seriálu, který se věnuje nanotechnologiím. O nanotechnologiích slyšíme z různých médií čím dál tím častěji, ale ve školních učebnicích o nich najdeme informací buďto velice málo, nebo rovnou vůbec žádné. Co to tedy vlastně nanotechnologie jsou a co pro nás v dnešní době představují? Nezbývá než nalistovat první díl seriálu s „pohádkovým“ úvodem do oblasti nanosvěta.

Přihlásit se k odběru RSS - robotika

Automatic translation

Můžete využít automatický překlad stránek do následujících jazyků. Výchozím jazykem je čeština. K automatickému překladu využíváme služeb GTranslate.
You can use automatic translation of the pages into the following languages. The default language is Czech. We use GTranslate services for automatic translation.

Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish

e-Mole zpravodaj

Objednejte si zasílání novinek e-mailem! Váš e-mail bude použit pouze k zasílání informací o novinkách na našem webu. Odebírání e-mailového zpravodaje můžete kdykoli zrušit (váš email bude z naší databáze trvale odstraněn).