Krabička a další díly k siloměru (MoleBox)
Velice užitečnou součástí školních měřicích systémů jsou siloměry. Můžeme je použít nejen jako klasické siloměry, ale třeba také jako váhy. (O praktickém 3D tištěném stojánku, který udělá ze siloměru VERNIER nebo PASCO v mžiku váhy, jsme psali v e-Molu č. 1.) Poněkud nepříjemná je však cena školních digitálních siloměrů. Pokud budeme pořizovat deset siloměrů, bude to již značná částka. Navíc je pro žáky takový digitální siloměr typickou „černou skříňkou“, což je v případě starších žáků (např. na vyšším gymnáziu) vysloveně škoda.
Co kdybychom si s žáky siloměry „postavili“? Vypadá to složitě, ale řekli jsme si, že to zkusíme. Příjemně nás překvapilo, že to nebylo vůbec tak složité a zvládli jsme to i my, neelektrotechnici s velice omezeným umem v oblasti pájení. Nakonec jsme náš prototyp siloměru dotáhli do podoby, o které si myslíme, že je v rámci výuky s žáky již dobře použitelná. Na tomto místě jsou k dispozici 3D modely k tisku krabičky a dalších dílků. Kompletní návod na výrobu siloměru přinášíme v e-Molu č. 9.
K měření je použita naše multiplatformní aplikace MoleGraph.
Tato krabička patří do série MoleBox.
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.