MoleGraph Shield
MoleGraph Shield výrazným způsobem usnadňuje používání našeho školního měřicícho systému. Umožňuje připojovat čidla pomocí standardního konektoru RJ12. Tím odpadá pro někoho složité propojování Arduina s čidly jednotlivými "drátky". Díky univerzálnímu firmwaru se nyní obejdete jak bez znalosti programování, tak bez neustálého přehrávání programu v Arduinu podle zrovna použitého čidla. Základem pro záznam a zobrazování měřených dat přitom zůstává naše multiplatformní aplikace MoleGraph. Pokud chcete, můžete samozřejmě používat MoleGraph tak jako dosud, bez MoleGraph Shieldu a nového firmwaru.
Připravili jsme pro vás seminář Arduino – školní měřicí systém svépomocí a levně (v rámci DVPP MŠMT). Na tomto praktickém semináři si s pomocí Arduina a několika čidel vytvoříme funkční školní měřicí systém, který si s sebou odvezete. Osadíme si společně jednoduchou desku plošného spoje (PCB) a postupně si představíme jednotlivá čidla. Seznámíme se s principem jejich fungování a na několika příkladech si vše prakticky vyzkoušíme. Nakonec si komponenty svého nového DIY (Do-It-Yourself) měřicího systému uzavřeme do 3D vytištěných krabiček. Celý systém je open source, včetně multiplatformí měřicí aplikace MoleGraph. Společně s žáky si můžete měřicí systém libovolně rozšiřovat a sdílet své zkušenosti s dalšími učiteli.
Jakým způsobem získat sadu pro stavbu MoleGraph Shieldu?
Asi nejlepší možností je absolvování výše uvedeného praktického semináře. Následně si můžete s žáky již samostatně postavit libovolný počet MoleGraph U01 měřicích jednotek. Cena jedné kompletní sady, včetně Arduina, Bluetooth modulu a průmyslové 9V baterie, vychází na 990 Kč. Základní sada pro stavbu MoleGraph Shieldu (bez Arduina, BT modulu a 9V baterie) vás vyjde na 499 Kč (v obou případech je při zaslání poštou k uvedené částce navíc připočteno poštovné a balné 190 Kč). Sadu si můžete objednat přímo u nás na redakčním emailu.
Mohu si koupit již postavený MoleGraph Shield?
Sestavený (osazený) MoleGraph Shield neprodáváme. Doporučujeme přihlásit se na výše uvedený praktický seminář.
A co když nechci seminář, ani nechci vaši sadu?
Pokud už máte s výrobou PCB, Arduinem i pájením zkušenosti, můžete se do toho pustit samostatně. Upozorňujeme, že se zatím jedná o časnou testovací verzi, která je stále ve vývoji. Určitým návodem vám může být následující seznam...
- MoleGraph Shield PCB (Eagle soubory a 3D modely krabiček na MG U01)
- Potřebné součástky a osazovací plánek (CS-PDF, EN-PDF)
- Seznam součástek pro osazení a provoz MoleGraph Shieldu s možností objednání - e-shop TME (jsou tam i některé užitečné věci navíc, např. zásuvka pro prodlužovací kabel k čidlům, krimpovací kleště na RJ12 konektory v seznamu nejsou)
- Aplikace MoleGraph 4 (zdrojový kód, upozornění: nutno zkompilovat pro zvolenou platformu!)
Tato verze umožňuje využívat základní možnosti MoleGraph Shieldu - nastavení portů, výběr čidel, výběr měřené veličiny. K dispozici zatím není volba jednotek a možnost kalibrace čidla. Funkční jsou pouze některá čidla ze seznamu (ta, co nejsou v závorce :-)). - Arduino NANO v3 (link na Aliexpress, link na český eshop)
- Bluetooth modul HC-05 (link na Aliexpress, link na český eshop, upozornění: modul musí obsahovat vývody EN a STATE!, modul nastavit na baud rate 115200 bps viz dále...)
- Konfigurace Bluetooth modulu HC-05 (kód ke stáhnutí (ZIP), poznámky k nastevení přímo v kódu)
- Firmware MoleGraphAuto (zdrojový kód, upozronění: nutno zkompilovat pro Arduino NANO!)
- Popis k zapojení jednotlivých čidel/modulů (XLSX)
- 3D tištěná krabička MoleGraph U01 (v sekci 3D modely)
- Polepky na krabičku (CS-PDF, EN-PDF)
- Upravené polepky na 3D tištěné krabičky MoleBox (CS-PDF, EN-PDF)
- Blockly@rduino s bloky pro vizuální programování s MoleGraph U01 (Blockly@rduino + Arduino IDE, zahrnuje celé Arduino IDE 1.8.13)
Kompletní dokumentace je k dispozici na GitHubu MoleGraphu.
Pokud vás systém MoleGraph zaujal, doporučujeme přečíst si také článek Školní měřicí systémy a jejich další rozměr ve výuce.
Nabízíme vám kurz „Arduino – programování, robotika a měřicí systémy trochu jinak“ akreditovaný v rámci DVPP.
Další akreditovaný kurz z naší nabídky je již zaměřen konkrétně na MoleGraph: Arduino – školní měřicí systém svépomocí a levně“.
- Praktický 3D tištěný držák pro osazování desek plošných spojů
- Ovladač pro "CH340/341 serial-to-usb" čip (je hojně používaný na různých levných Arduino klonech)
- Výuková a experimentální Arduino sada (součástí jsou také základní výukové materiály, využívající k vizuálnímu programování ArduBlock)
- BlocklyArduinoPlugin (vizuální programovací rozhraní pro Arduino, rozšíření Arduino IDE), přidán blok pro vizuální programování (odesílání měřených dat) do MoleGraphu (zazipováno)
- Kompletní Arduino IDE 1.8.13 s knihovnou MoleGraphManual a BlocklyArduinoPluginem můžete stáhnout ZDE (zazipováno)