Inositoltrisfosfát – seznamte se s druhým poslem
Chtěli byste si vytisknout stavebnici určité molekuly tak, aby byl její tisk co nejefektivnější? Jednou z možností je použít výborný přídavný modul (add-in) do Blenderu – MolPrint. Pomocí MolPrintu molekulu poloautomaticky rozřežeme na jednotlivé části. MolPrint vytvoří i potřebné spojky (propojovací „čudlíky“) mezi těmito částmi, takže výslednou molekulu ve finále snadno složíme. Jako první ukázku tohoto přístupu k 3D tisku molekulárních struktur přinášíme model inositol-1,4,5-trisfosfátu, což je tzv. druhý posel, molekula, která hraje klíčovou roli při přenosu signálů uvnitř buňky. Díky vytvořené stavebnici můžete s žáky nejdříve sestavit samotný inositol a postupně na různých pozicích molekulu přestavovat (přidávat fosfáty) tak, že nakonec získáme druhého posla – D-myo-inositol-1,4,5-trisfosfát.
Mezi soubory je vedle formátu STL obsažen i formát PDB (zaZIPován), který je vhodný pro prohlížení modelu na počítači (RasTop, VMD, ...) a na tabletu/chytrém telefonu (iMolView, ...).
Při tisku je třeba použít podpory. Počty jednotlivých dílků jsou patrné z obrázků ve fotogalerii (vodík 9 x, fosfát 3 x, C6 cyklus 1x). Model je dodatečně nabarven lakovými popisovači edding.
Více se dočtete v e-Molu č. 11.
Pozn.: Velikost atomů a délky vazeb odpovídají našim ostatním molekulovým modelům, takže je možné různé modely porovnávat mezi sebou.
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní License.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.